Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie

 
hlavní stránka > o fotografii > Galerie
Zde je galerie fotografií různých fotografických přistrojů a příslušenství.

| 23. 4. 2004

Fotopřístroje Kowa

Před časem jsme na našich stránkách uveřejnili v sekci objektivy, přehled objektivů pro středoformátové přístroje Kowa 6 a Kowa 66. Tato již neexistující japonská firma však vyráběla také několik kinofilmových jednookých zrcadlovek a rovněž něco málo hledáčkových přístrojů. Prohlédněme si tedy fotografie přístrojů další z „vymřelých“ firem.


| 28. 12. 2003

Fotopřístroje Nikon

V této galerii si můžete prohlédnout některé fotopřístroje Nikon různého data výroby. Dálkoměrným Nikonům a přístrojům řady F,F2,F3,F4 a F5 se věnujeme v samostatných galeriích. Digitální Nikony mají též svoji galerii.


| 28. 12. 2003

Dálkoměrné fotopřístroje Nikon

Dálkoměrné přístroje Nikon patří mezi sběrateli k vyhledávaným. Více se o těchto kamerách a objektivech pro ně,dozvíte v naší tabulce Nikon-objektivy pro dálkoměrné přístroje.


| 12. 12. 2003

Digitální fotopřístroje Nikon

Digitální fotopřístroje vládnou světem.Není tedy divu,že se jim věnuje též proslulý japonský výrobce fotografické techniky,firma Nikon. Podívejme se tedy na jejich výrobky současné i nedávno minulé produkce.


| 5. 12. 2003

Fotopřístroje Nikon F, F2, F3, F4, F5

V této galerii si několika fotografiemi připomeneme legendární přístroje Nikon určené převážně pro profesionální práci. Ono tedy v případě Nikonu F5 není celkem co připomínat, neboť přístroj se stále vyrábí. Ale řada by bez něj nebyla úplná. Ten kdo se alespoň trochu zajímá o fotografickou techniku už určitě uhodl, že řeč je přístrojích Nikon F, F2, F3, F4 a tedy také F5.

V květnu roku 1959 spatřil světlo světa první Nikon F. Systémová kinofilmová zrcadlovka robustní konstrukce neměla v té době ve své třídě prakticky konkurenci. Téměř okamžitě ji vzali za svou profesionální fotografové. Stala se tak v letech šedesátých a sedmdesátých téměř kultovním přístrojem. Modulární konstrukce, špičkové objektivy a celá řada příslušenství pro nejrůznější žánry fotografie dělají z „efka“ dodnes legendu.

O deset let později následuje vylepšený model F2, o dalších deset let později F3. Pak nastala éra přístrojů s automatickým zaostřováním(F4) a konečně přichází multiprogramová, vysoce sofistikovaná kamera Nikon F5.

O Nikonech by se dalo povídat dlouho, ale to zase příště a jinde. Jen poznámka na závěr. Někteří uživatelé o svém Nikonu F hovoří jako o F1. Není tomu tak. Ta jednička tam přebývá. F1 byl Canon.


| 24. 10. 2003

Pentax Spotmatic

Fotopřístroje Pentax Spotmatic patřili ve své době k rozšířeným a oblíbeným kinofilmovým zrcadlovkám.A to i u nás.Spojení těla s objektivem pomocí závitu M 42x1,umožňovalo použití na našem trhu přece jen dostupnějších objektivů z bývalé NDR. V zahraničí se zase Spotmaticy stali jistou módní ikonou také proto,že s nimi fotografoval jeden z členů legendárních Beatles. To však nic nemění na faktu,že to byli přístroje spolehlivé,vhodné i pro profesionální práci.

| 6. 9 . 2003

Leica

Fotopřístroje Leica patří doslova k legendám.Hojně se sbírají a bylo o nich mnoho napsáno.Patří snad k nejlépe zdokumentovaným fotoaparátům na světě.Ale i tady se vyskytnou různé zvláštnosti,nad kterými si sběratelé na celém světě lámou hlavy.A bohužel se vyskytují též různá,více či méně zdařilá falsa. Podívejme se tedy prozatím na skromnou galerii některých modelů. Slibuji,že se budeme Leicou zabývat podrobněji.

| 20. 8. 2003

Rollei

Fotografické přístroje Rollei 35 jsou mezi sběrateli ve světě oblíbeny.Precizní mechanické zpracování,špičková optika použitých objektivů stejně jako zajímavý vzhled z nich činí,mohu-li to tak nazvat,téměř šperk. Není tedy divu,že se před lety firma Rollei k jejich výrobě vrátila v podobě modelů Classic.To už je ale opravdu převážně sběratelská záležitost. Odpovídá tomu i cena a luxusní provedení.

| 20. 8. 2003

Agfa

Agfa je další jméno které si stejně jako Kodak,spojujeme dnes spíše s fotografickým materiálem než s fotoaparáty.Ale historie výroby přístrojů této značky je dlouhá. Agfa se orientovala se spíše na komory amatérské,dostupné širokému okruhu zájemců.Ať už se jednalo o sklopné přístroje,boxy,nebo v pozdějších dobách jednoduché přístroje na filmy 126 a 110. Vzpomínám si,jak jsem před mnoha lety vlastnil přístroj Agfa Isolette. Byl to sklopný přístroj na svitkový film,formátu 6x6 nebo s vložkami 4,5x6 cm. Zhotovoval jsem s ním celkem úspěšně i diapozitivy.

| 4. 8. 2003

Miranda

Již neexistující Japonská firma Miranda vyráběla celou řadu kinofilmových jednookých zrcadlovek,mnohdy zajímavé konstrukce. V posledních letech svojí existence přišla i s několika málo amatérskými kompaktními přístroji a přístrojem na film typu 110. Ale to již měla zenit své slávy za sebou. Za zmínku stojí zrcadlový nástavec Mirax. Vyráběl se pro přístroje Contax a závitové Leicy. Zařízení podobné např.Visoflexu (Leitz) umožňovalo použití objektivů delších ohniskových vzdáleností či jiného zvláštního příslušenství na těchto dálkoměrných kamerách.Dělalo tak z přístroje vlastně jednookou zrcadlovku.

| 4. 8. 2003

Topcon

Topcon je další již zaniklá značka fotopřístrojů. S těmito Japonskými výrobky se u nás setkáme málokdy.Patřili ale ve své době k velice oblíbeným.A to i mezi profesionálními fotografy. Dnes se pod značkou Topcon vyrábí nejrůznější geodetické přístroje.

| 9. 7. 2003

Sovětské fotopřístroje

Fotopřístroje z bývalého Sovětského svazu,jsou u nás dobře známy a dosud mezi fotoamatéry celkem hojně rozšířeny. Samozřejmě spíše jako jistý relikt z minulé doby.Jen málo se s nimi dnes opravdu pracuje.

Sověti,velcí kopisté čehokoli,se neváhali v minulosti porozhlédnout za hranice svého impéria a okopírovat tu více,tu méně zdařile,některé přístroje významných značek.

Takže například některé kinofilmové Kievy jsou "nápadně" podobné Contaxům,Fedy a Zorkije zase Leice.Středoformátové sklopné Moskvy našli svoji předlohu v Super Ikontách a tak bychom mohli pokračovat.

Sáhlo se též po vzorech z Japonska. Byli i pokusy o systém okamžité fotografie po vzoru Polaroidu či Kodaku (Moment) Při prohlížení galerie uvidíte,že se nejedná o podobnost čistě náhodnou.

| 4. 7. 2003

Exakta

Německé fotopřístroje Exa a Exakta jsou většině fotografujících známé. Ve své době představovali některé modely špičku v oblasti přístrojů na kinofilm.Byli oblíbené mezi profesionálními i amatérskými fotografy. Cena Exakt však byla dosti vysoká,proto se začali vyrábět cenově dostupnější Exy. Historie této značky je zajímavá,ale na tomto místě není dostatek prostoru pro podrobnosti. Určitě si o nich ještě někdy budeme na našich stránkách povídat.

Tak snad jen pro zajímavost.Poslední Exou,která se prodávala na našem trhu (před rokem 1989) byl model I c. Dnes pod značkou Exakta můžeme vidět kompaktní amatérské přístroje, něco málo digitálních přístrojů,dalekohledy,stativy a omezený výběr objektivů.

V této galerii naleznete krom fotografií různých modelů této značky také řezy některých přístrojů Exakta a Exa. A to je docela zajímavý pohled.

| 30. 6. 2003

Alpa

Švýcarsko je bezesporu proslulé výrobou špičkových hodinek a neméně špičkové čokolády. I fotopřístroje vyráběné v této zemi jsou hodny superlativů, které jinak většinou provázejí hlavně přesné stroje na měření času. Snad pro to,že se jich vyrábělo málo a do našich krajů se nedovážely,jsou zde málo známé.Přístroje to byli velice robustní,povětšinou ručně montované. Firma byla založena v roce 1918 pro výrobu přesné mechaniky. Prakticky prvním komerčně vyráběným přístrojem byla kinofilmová kamera BOLCA I. Prvním přístrojem nesoucím značku ALPA , byla ALPA I Standard. V současné době již tato firma kinofilmové přístroje nevyrábí.Její produce čítá dnes několik technických kamer.

| 26. 6. 2003

České fotopřístroje

Jako správní patrioti,nemůžeme do naší galerie nezařadit přístroje z bývalého Československa.Vždyť není snad mezi lidmi,byť jen rekreačně fotografujícími nikoho,kdo by neznal např.dvouoké zrcadlovky Flexaret z Přerovské Meopty.Mnoho fotoamatérů starší a střední generace s nimi učinilo své první fotografické krůčky. Byli to na svou dobu velice slušné přístroje ze kterými se dalo i vážněji pracovat. Ale i jiné přístroje (např.Opema) nepatřili k nejhorším ve své třídě. Vzpomenou musíme také menších výrobců fotografické techniky jako Birnbaum,Kolář,Bradáč či Vršofot. Tuto,stejně jako ostatní galerie,budeme samozřejmě průběžně doplňovat.

| 14. 6. 2003

Canon

Není snad mezi fotoamatéry a profesionálními fotografy nikoho,kdo by neznal fotografické přístroje Canon. Jejich historie začala v červnu roku 1934 prvním modelem pojmenovaném Kwanon. Firma záhy změnila jméno na přece jen trochu lépe znějící Canon a začala vyrábět v průběhu let celou řadu zajímavých přístrojů. Podívejme se tedy na galerii těchto přístrojů od minulosti do současnosti.

| 13. 6. 2003

Miniaturní přístroje

Miniaturní přístroje různých konstrukcí patří mezi sběrateli fotopřístrojů k oblíbeným.Asi nejznámější značkou vyrábějící takové kamerky byl (a stále je) německý Minox. Nenechme se splést v mnoha případech skutečně trpasličími rozměry, některé z takových přístrojů jsou opravdu technickými lahůdkami.

| 13. 6. 2003

Kodak

Značku Kodak,dnes spojujeme převážně s vynikajícími filmy ,fotopapíry a fotografickou chemií.Ale tato firma v minulosti vyráběla celou řadu oblíbených fotopřístrojů.A byl to právě Kodak,kdo položil základy masového rozšíření fotografie mezi amatéry.Pod heslem "vy stisknete spoušť a my uděláme to ostatní"uvedl před mnoha desetiletími jednoduché přístroje umožňující zhotovit i dětem a laikům slušné snímky bez velké námahy. Později stál i u zrodu okamžité fotografie.A nesmíme pominout ani kinematografii. Dnes se pod touto značkou setkáme převážně s jednoduchými kompaktními přístroji a digitální fotografickou technikou. V naší galerii se můžete podívat na některé přístroje z dob minulých.

| 13. 6. 2003

Graphic

Americké přístroje Graphic u nás moc neuvidíme.Ale přesto psali svého času historii novinářské fotografie.Ale opět převážně v USA.Podíváme-li se na některé filmy o Americe např.třicátých let,můžeme v rukou tamních fotoreportérů spatřit velké sklopné kamery,zpravidla opatřené neméně mohutným zábleskovým přístrojem.A to jsou právě většinou přístroje Speed Graphic a Crown Graphic. Někomu možná něco řekne jméno Arthur Fellig.Nebo spíš Weegee? Ano,právě tento legendární fotoreportér proslulý naturalistickými snímky vražd,nehod a neštěstí,používal mimo jiné svého času i kamery Graphic. Pokud se o těchto přístrojích chcete dozvědět více,doporučuji podívat se na http://graflex.org

| 13. 6. 2003

Argus

Ani tyto (opět Americké) přístroje Argus nepatří u nás k těm,které bychom ve velkém množství viděli třeba v prodejnách z použitou a sběratelskou fototechnikou.Ale ve světě mají řadu příznivců a dosti se i sbírají. Zkuste zadat do nějakého vyhledavače třeba slova Argus camera. Odkazů bude více než dost.A mimochodem,pod značkou Argus se dnes prodávají v USA některé digitální fotoaparáty. Takže jméno žije.


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz