Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie

 
hlavní stránka > o fotografii > kinematografie > Galerie
Zde naleznete galerie fotografií projektorů a filmových kamer.

| 4. 9. 2003

Filmové kamery

V této galerii se podíváme na filmové kamery různých značek a různého data výroby. Někdo bude možná trochu překvapen,kdo všechno amatérské kamery vyráběl.Vždyť třeba značky Rollei,Konica či Ricoh si spojujeme spíše s fotografickými přístroji. Jako všechny,tak i tuto galerii budeme průběžně doplňovat.

| 11. 7. 2003

Diaprojektory Meopta

Fotografování na inverzní materiál je v současnosti spíše doménou profesionálních fotografů.Výsledné diapozitivy slouží buď přímo jako předloha pro tisk,nebo se skenují a dále se s nimi pracuje.V dobách ne tak dávno minulých,ale patřilo fotografování na "diáky" k oblíbeným mezi amatérskými fotografy. A k tomu,aby se daly takové snímky náležitě prezentovat,jsou k dispozici nejrůznější prohlížečky a diaprojektory. V této galerii se podívejme na takové výrobky československé firmy Meopta.Ale setkat se s nimi můžeme už jen v obchodech s použitou fotografickou technikou a nejrůznějších bazarech.

| 11. 7. 2003

Filmové projektory Meopta

Filmové projektory Meopta, jsme mohli nalézt v mnoha domácnostech kinoamatérů, v přednáškových sálech škol i kinech.Přerovská továrna jich vyráběla celou řadu pro různé formáty filmů. Masový nástup videokamer,rekordérů a nověji také datových projektorů, však klasickou projekční techniku vytlačil na vedlejší kolej.

| 11. 7. 2003

Kamery Meopta

Aby bylo co promítat,muselo se nejdřív filmovat. V amatérské oblasti se používal nejčastěji formát 8 mm Normal,později 8 mm Super. Pokročilejší amatéři(a profesionálové)sáhli po formátu filmu 16 mm. Formát 35 a 70 mm byl už v drtivé většině pouze doménou filmařů profesionálů. Přerovská Meopta vyráběla za dobu svojí existence celou řadu amatérských filmových kamer.Některé modely však neopustili rýsovací prkna konstruktérů a nebo se vyrobil pouze prototyp.Byla to škoda,některé konstrukce se zdají být docela zajímavé.Ale doba tomu prostě nepřála. A pak už bylo vše jinak. Podívejme se tedy alespoň na fotografie.

thumbs
email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz