Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii> české fotopřístroje > Úvod - České fotopřístroje od A do Z
Kdys kdes zrodila se mezi některými sběrateli a podnikavci myšlenka, popsat a zaznamenat něco z české historie fotopřístrojů, chybějící to rukověti a pomůcky pro všechny, co mají co do činění s fotografií a foto technikou. Nebudeme si nalhávat, že kdyby vyšla zítra, je již 10 let pozdě, a hlavně, v čase porevolučním, kdy se vše ohledně sběratelské začalo tzv. přemisťovat, by určitě pomohla v dosti nejasné orientaci a cenách fandům místním i zahraničním, kteří některé sbírky vlastní nebo chtějí takovou založit či rozšířit (vždyť např. kultovní Flexaret/a má údajně až 21 modifikací) Vlastnit však takovou speciální publikaci nemusí být nutně záležitostí úzkého okruhu fotografů, či sběratelů; profesní zaměření starožitníků, popř. bazarů, velí být v obraze i ve výkupu foto přístrojů, zvláště těch, které se na našem území vyráběly, vyskytovaly a vyskytují..A i když nejsme nakloněni jen finančnímu ohodnocení, které však vždy, ať chceme nebo nechceme, dává každé antikvě tu správnou šťávu, nevycházejí leckdy špičkové rarity místní provenience ve srovnání s nedalekým sousedem nijak zle a jistě k tomu napomáhá skutečnost, že nebyly vyráběny v obrovských sériích. Dosti tedy nyní nastal ten čas, posbírat co nejvíce informací, fotografií a materiálů obecně o všem, co se v této zemi podobalo foťáku, - bylo českými hlavami zkonstruováno a svěřeno dělným rukám k přesné výrobě - v obchodech následně odborníky vysvětleno a prodáno - po vložení filmu s tím bylo neúnavně fotografováno po celém světě - než dotyčný předmět byl někde na památku příbuznými uschováván - padal na něj léta prach a možná čeká, až se někomu zželí jeho existenci nebo informaci přinést na světlo lidské!

I poslední mohykáni, pardon, pamětníci, se v těchto chvílích dožívají úctyhodného věku, jejich zlepšováky nebo pracovní zápisky jsou pečlivě popsány, či jen uchovávají cenné vzpomínky a jelikož se o nich třeba neví, ztratí se nenahraditelné materiály navždy a duch té nádherné posedlosti technickými hračkami, zvané fotoaparáty, se rozplyne do netušeného konce..

Za cíl malého kolektivu není tedy jen náplň obsahu těchto informací na rozbíhající se internetové stránce, jde především o navázání kontaktů, doplnění materiálů, popř. nepřesností, dokonce si klidně necháme vynadat, že někde máme chybku atp.,ale chceme hlavně vést diskusi a vyzvat všechny, co sbírají nebo jen něco vědí o českých fotopřístrojích , techniku a materiály, aby se s námi podělili a pomohli "dokopat" do cíle chybějící publikaci, kvůli které je za:

  1. zmatek ve všeobecné orientaci,
  2. škodí vlastnímu sběratelství a cenám,
  3. nevykupuje je ten, co oboru nerozumí
  4. nedosahuje takové pozice mezi ostatními antikvami
  5. neexistence a nepřehlednost České kolekce, je např. Němcům k smíchu.
  6. nesbírá se v cizině tak, jako např. okopírovaná "Ruské kolekce"
  7. vozí se za mrzký peníz do ciziny, i když by se v Čechách zaplatilo více
  8. vyvolává neefektivní diskuse a šíří bludy
  9. neprospívá finálnímu doplnění všech existujících výrobců, prodejců, atd 10.škodí historii české techniky obecně

Horká linka pro prodej, poskytnutí informací, nepotřebných publikací, fotomateriálů, apod: 02 / 838 71 668, 0602 / 330 547, mail@fotoburzapraha.cz

Všechna práva na snímky a text vyhrazena, přetiskování jen se souhlasem autora!

Foto-úvod-komentáře Zdeněk Kovář, technické údaje Jiří Trunec 18/10/2001, Praha, 02/ 83 87 16 68

© Z. K. 7/1/02!


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz