Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > české fotopřístroje > Znovu firma Birnbaum, pokračování
elektromagneticky ovládaná závěrka
elektromagneticky ovládaná závěrka
Ohledně firmy je kromě jiného opravdu mnoho nejasností a tak se někdy setkáváme s články a informacemi, které přicházejí z blízka či z daleka. Např. v jednom z nejznámějších fotokatalogů McKeown´s (USA), z roku 92-93 kterému Birnbaum stojí za zmínku, popisuje sice velice jednoduše o existenci firmy, ale ikdyž se docela přesně "strefí" do jména města Rumburk, bojuje, jak to u Američanů bývá obvyklé, s názvem země: nejdříve napíše Boehmen Germany a pak, Czechoslovakia. Jak se naše země, v době protektorátu, tedy v době pokračování existence firmy jmenovala je samozřejmě nasnadě? Za to některým katalogům nestojí vůbec za řeč, ačkoliv měřítkem pro uvedení je zdánlivě nepatrná věc, jakou je cena, a Birnbaumovy kamery, ač jsou neustále přetřásány jako nicky, nebývají z nejlevnějších.

Patrně nejdiskutabilněji se do Birnbauma pustili v holandském odborném časopise Photo-Antiquaria (1-2 ´96) podepsaném Dr.Wernerem Seelentagem, kde jej nejprve v daném čísle označí málem za lumpa a posléze, když již pátrání pokročilo zjistí, že na firmě Birnbaum nebylo zas vše špatné a prohodí dokonce i pochvalné ódy na jeho znalosti v oblasti fotografické chemie a o přehledu ve světovém fotografickém vývoji, v rámci jeho fotografických rádců a receptů. Zvláštní pozornost bychom chtěli věnovat nepatrnému patentu, který dnes ovládá téměř všechny závěrky automatů od východu na západ a od jihu na sever, totiž o elektromagneticky ovládané závěrce, což sice nelze přímo připsat přímo Birnbaumovi, ale zcela určitě pochází z dědictví rodinné firmy (existuje oficiální patent), jejímž následníkem se Emil Birnbaum stal.


expert a pamětník
expert a pamětník
Autor dále uvádí, že nakonec E.B. vyráběl kromě Perforetty (viz příští číslo) nejméně tři další fotopřístroje vlastní konstrukce, které nemají další shodné znaky s kamerami vyráběnými ve třicátých letech. Jaký to obrat!!! Víme také, že mezi spolupracovníky byli někteří, které známe, ale nemělo by cenu je jmenovat, v daném případě cause Birnbaum prospěli, něco by se sice dalo nazvat "medvědí službou, ale fakt je, že v anglosaských zemích, v kruzích, které historie zajímá, a v Německu jich není málo, aspoň Emil Birnbaum touto reflexí do Rumburku a Čech , žil a vyráběl. Je nám jasné, že pátrání zahájili zřejmě jako první a to už je od nich dobrý počin.Několikrát jsme zjistili, že se šlo po jejich stopách, nicméně jazyková bariéra jim nedovolila to, co nám nahrálo, takže kromě již zmiňovaného pana Trunce, který je tzv. na Birnbauma Nr.1, do této rubriky přispívá a s Birnbaumem se osobně setkal, podařilo se nám objevit i několik dalších pamětníků německé národnosti. Dokonce i bývalého technika a zručného fotografa, jednoho z mnohých textilních závodů, který si dobu Birnbaumovy působnosti v regionu Rumburka vybavuje a měl po válce nastoupit po firmě Birnbaum jako národní správce, než pověstné Rudé gardy definitivně celou fabriku zlikvidovaly.

fabrika
fabrika


Všechna práva na snímky a text vyhrazena, přetiskování jen se souhlasem autora!

Foto-úvod-komentáře Zdeněk Kovář, technické údaje Jiří Trunec 18/10/2001, Praha, 02/ 83 87 16 68

© Z. K. 7/1/02!


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz