Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > různé > Pohádka o bolavém Lomíčku
Bylo nebylo, žilo si jedno takové malé ušmudlané a černé, Petrohradskou firmou okopírované a sestrojené Lomíčko, kdesi na dně kapsičky a taštičky paničky Editky.

Před operaci
Před operací

Bylo u ní po všech směrech spokojené a dalo by se říci, že bylo i rozmazlované, nosila jej všude sebou a tak si nemohlo stěžovat, že by bylo na něj zapomenuto, jen kdyby toho natahování a cvakání nebylo tolik. Panička Editka s ním fotografovala jak jen to šlo, jako členka skupiny Lomografie (http://www.lomografie.cz), kteří sice nevědí nic o tom, jak se fotografuje, tedy jaký čas a clonu nastavit, jakou hloubku ostrosti použít, aby byl snímek dobře proostřen a naexponován ale zato milují fotografování, pardon lomografování, nade vše! Cílem skupiny je nepřemýšlet a fotit, a to vždy. Vznikají z toho pak krásné máznuté snímečky, většinou zabarvené dožluta, protože jen málokdy používají blesku a využívají denního nebo umělého světla, často pouličního. Lomotky, jak nazývají výsledné fotografie, ze zásady nezvětšují, ale naopak zmenšují a nalepují je hezky vedle sebe, aby z nich pak vytvořili" velkou plachtu s rozličnými neidentifikovatelnými čmouhami a obrazci.

Nakonec se však naše rozmazlované Lomíčko, stále a stále vyndaváno z kabelky a používané na "hloupé" slabůstky, tj. Lomotky, své posedlé Lomografky, přece jen dočkalo klidu, rozbolela ho očíčka a z ničehož nic se zaseklo.

Otevírání hrudního koše
Otevírání hrudního koše

Panička Editka z toho nebyla nadšená, protože jí čekalo několik důležitých setkání, kde se vždy cvakalo a lomotkovalo, až se třásl strop, ale co naplat, zanesla nemocné lomítko do opravářského krámku/ordinace u veliké řeky a čekala, co se dozví za diagnózu. Dlouho se nic nedělo, jakoby Lomíčko bylo v karanténě, až pak s ním ze zadní, zřejmě operační místnosti, přišel důležitý pán opravářský "doktor" a vážnými slovy, až se chudinka Lomíčko z toho rozklepalo, paničce Editce řekl, že je to strašná choroba a zlomenina v jednom, kterou dobře zná ze svých dlouholetých zkušeností a že bude operace stát mnoho času a mnoho peněz, dokonce že bude nutná amputace a transplantace.

Jak při pitvě
Jak při pitvě

Tak důležitě a vážně to odříkával, že si panička Editka vzpomněla, jak komusi o sobě dokonce říkal, že zvoníval za doby svého oblíbeného režimu klíči na Václavském náměstí! (Ha ha zasmálo se aspoň na chvilku malé Lomíčko, které vědělo své.) Paničce Editce z toho vzpomenutí a vystrašení z poroucháného Lomíčka bylo hodně špatně a rozbrečela se až to vypadalo, že bude muset sama vyhledat lékařskou záchrannou pomoc a vyvrávorala se z krámku/ordinace a jelikož bylo na nábřeží veliké řeky, přemýšlela že do ní okamžitě po hlavě skočí a skončí svou bezmocnost a Lomíčkovy bolístka. Jen náhodou hlasitý hluk projíždějícího vlaku na železném mostě jí probral z mrákot a leknutím se nakonec z toho všeho vzpamatovala, málem svět přišel o další krásné Lomíčko a krásnou paničku Lomografku Editku. Po čase, kdy už jí bylo lépe, nosila rozbolavělé Lomíčko při sobě, že se ještě někde zeptá, ale že bude od teď již opatrná a nebude naslouchat těm co nikdy na Václavském náměstí klíči necinkají a přehnaně straší malá Lomíčka. Náhodou se dozvěděla o jedné zajímavé akci s fotografiemi, kde se setkala se zajímavými lidmi a kde zjistila, že nejsou na světě jen rozmazané, neostré a žluté fotografie, ale že existují i krásně ostré, černobílé fotografie a hlavně větších formátů, světe div se:, oni nepoužívají ani 9x13! Dokonce jeden z nich byl speciální chirurg na Lomíčka...

Chirurgovy ruce
Chirurgovy ruce

...který její Lomíčko, rychlými pohyby rozchodil a Lomíčko bylo téměř bez chyby, raději si ho však vzal na jednodenní pozorování a brzy bylo již hotové. Dalo sice práci, než se zjistilo, že vypadl malý šroubeček...

30x zvětšeno
30x zvětšeno

...od důležitého očíčka...

Tu je původce
Tu je původce

...který se toulal bříškem a okolím a mohl časem způsobit Lomíčkovou embólii...

Tady všechno začalo
Tady všechno začalo

...ale i tak se jednalo o nepatrný zákrok, a ne, jak řekl starý rozmrzelý chirurg, o vážnou komplikaci s dlouhými a drahými léčebnými peripetiemi. Jako prevenci pan chirurg prohlédl všechny důležité orgány Lomíčka...

Použití moderní techniky
Použití moderní techniky

...odmastil mu sítnici...

Stará známá bolest
Stará známá bolest

...odstranil trocha rezivého povlaku poblíž žaludku...

Důsledky slz nebo vody
Důsledky slz nebo vody

...který zřejmě vznikl pádem do vody nebo pláčem paničky Editky nad nepodařenými Lomotkami, či později, nad nemocí Lomíčka, a nakonec mu změřil tep, tlak a reakci na světlo a tmu. Jak jsme již řekli, za pár dní si panička Editka zdravé Lomíčko...

Lomíčko opět zdrávo
Lomíčko opět zdrávo

...vyzvedala a jaké to bylo setkání, oba dva na sebe radostně zablikali a panička Editka hned vložila dovnitř film Kodak 200 ASA,rozeběhli se do ulic pro další krásné momentky -Lomotky, a možná, že již i ostré a tak veliké, aby ostatní nemuseli na výstavy Lomografů nosit silné brýle nebo dokonce lupy. A pokud neumřeli, či oba nezahálejí a neoddávají se pohodlnému měšťáckému životu, běhají a lomotkují dodnes!


Všechna práva na snímky a text vyhrazena, přetiskování jen se souhlasem autora!

Podobnost se souvislostmi a osobami textu, jsou čistě náhodná, autor se inspiroval vlastními sny a vizemi, které dociluje zpravidla v rauši vinném!

© Z. K. 12/10/01!


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz