Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Alpa 11 a
Alpa 11 a Alpa 11 a Alpa 11 a Alpa 11 a Alpa 11 a

Švýcarsko je bezesporu proslulé výrobou špičkových hodinek a neméně špičkové čokolády. Ale též fotopřístroje vyráběné v této zemi jsou hodny superlativů, které jinak většinou provázejí hlavně přesné stroje na měření času. Snad pro to,že se jich vyrábělo málo a v našich krajích jsou vzácné,jsou málo známé.

Přístroje to jsou velice robustní,povětšinou ručně montované a mající jednu zvláštnost. Páčka pro převíjení filmu (krom nejstarších modelů které měly převíjení kolečkem) je jakoby obráceně.Neovládá se tedy palcem,ale ukazováčkem pravé ruky.

Nemám zde bohužel prostor pro podrobný popis historie,ale zájemce mohu odkázat na webové stránky www.alpa.ch. Snad jen v krátkosti. Firma byla založena v roce 1918 pro výrobu přesné mechaniky.Prakticky prvním komerčně vyráběným přístrojem byla kinofilmová kamera BOLCA I.Přístroj měl mechanickou štěrbinovou závěrku 1 - 1/1000s. a výměnné objektivy na bajonetu. Prvním přístrojem ze značkou ALPA , byla ALPA I Standard.

V současné době již tato firma kinofilmové přístroje nevyrábí. Její produce čítá dnes technické komory.Například ALPA 12 S / WA (shift,wide angle) a ALPA 12 WA (wide angle) Jsou určeny pro náročnou technickou a profesionální práci a osvědčí se např.při snímání architektury.

Představíme si dnes trochu zvláštní přístroj z této produkce.Fotoaparát ALPA 11 a , byl určen pro registraci telefoních počitadel na ústřednách.

 

ALPA 11 a

Vyobrazený přístrojjsem zakoupil jako nefunkční vrak.Podařilo se však získat některé chybějící součástkyspolu s dokumentacícelého přístroje přímo od firmyALPA.Šikovnějšíkolega pak kameru z větší části zprovoznil.


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz