Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Canon 7

Není snad mezi fotoamatéry a profesionálními fotografy nikoho,kdo by neznal fotografické přístroje Canon. Jejich historie začala v červnu roku 1934 prvním modelem pojmenovaném Kwanon.

A ten,kdo se o dění kolem vývoje fotografické techniky zajímá trochu blíže jistě ví, kým se v té době Japonci nechali inspirovat. Nebyl to nikdo menší,než legendární Leitz. Bylo to logické,neboť v oblasti kinofilmových fotopřístrojů tehdy prostě nebyl spolu s Contaxem nikdo lepší.

Firma záhy změnila jméno na přece jen trochu lépe znějící Canon a začala vyrábět v průběhu let celou řadu zajímavých přístrojů. První dálkoměrné kamery jsou svému vzoru dosti podobné.Čas však šel dál a Canon na své cestě zanechal nejednu opravdovou lahůdku.Kvalita se zvyšovala a užití pokrokových technologií začalo předurčovat fotopřístroje Canon i pro velké nároky profesionálních fotografů. Vzpomeňme jen prvního použití fluoritových skel ,konstrukce extrémně světelného objektivu f 0,95 nebo v současnosti používaný systém stabilizace obrazu u některých objektivů pro zrcadlovky Canon EOS.

Dálkoměrné přístroje Canon jsou ve světě mezi sběrateli oblíbené a pomalu se začínají zařazovat po bok značek jako Zeiss či Leitz.

Podívejme se na jeden z posledních modelů dálkoměrného Canonu s výměnnou optikou a na objektiv 0,95/50.

Canon 7

Přístroj je tvarem trochu podobný Leice M 5. Ta však přišla až roku 1971. Po tomto modelu se v letech 1965 až 1968 vyrábějí ještě modely 7S a 7Sz. Ty však již mají elektronický CdS expozimetr. Jinak jsou až na drobnosti totožné s Canonem 7. K přístrojům se dodávali objektivy od 19 do 1000 mm.Objektivy od 200 do 1000 mm (a jeden model 135 mm),však vyžadovali zvláštní příslušenství,které dělalo z dálkoměrného přístroje vlastně jednookou zrcadlovku.Byl to nástavec s matnicí, zrcadlem a hranolem,který se upevnil mezi objektiv a tělo přístroje. Podobné zařízení vyráběla pro své dálkoměrné přístroje i Leica (Visoflex) a Contax. První zařízení tohoto typu s názvem Mirror Box používalo k upevnění těla přístroje závit M 39.Později se právě ke Canonu 7 (7S,7Sz) dodával Mirror Box 2 s bajonetem. Zastavíme se u trochu podrobněji u bezkonkurenčně nejsvětelnějšího objektivu této firmy,Canon 0,95/50. Měl svoji premiéru v roce 1961.

Canon 0,95/50

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz