Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Flexaret IVb

Asi nejméně známým z řady dvouokých zrcadlovek Flexaret,je model IV b. Nutno ovšem říci,že toto označení je trochu matoucí.Meopta ho neužívala a tak ho můžeme vlastně najít pouze v již zmiňovaných knížkách Ericha Einhorna Fotografujeme zrcadlovkou Flexaret a Flexaret v praxi. V šestém čísle časopisu Jemná mechanika a optika z roku 1959 je uvedeno pouze to, že se vyrábí Flexaret IV s třemi spouštěmi.A o tu třetí právě jde.

V té době pan Einhorn spolupracoval s přerovskou Meoptou a ona spoušť pod snímacím objektivem,byl právě jeho nápad.Nebyl to ale nápad jediný, neboť například velká zaostřovací páka se dvěma knoflíky,která se do kamer Flexaret standardně montovala od modelu V,je rovněž jeho prací.Stejně tak i vypínatelné tříbodové ostření,které bylo popsáno u modelu VII.Neboť až tam ho Meopta použila.

Třetí spoušť pod objektivem výrazně usnadňovala hlavně práci se zábleskovým přístrojem.Ten mohl fotograf držet v ruce dále od objektivu a onou spouští pohodlně exponovat.Přístroj přitom visel na krku.Díky již zmíněné zaostřovací páce(která zde byla použita jako u jediného modelu IV) se dalo ostřit,exponovat i přetáčet jen jednou rukou.K lítosti nás leváků,samozřejmě pravou. Ostatní technické parametry jsou stejné jako u modelu Flexaret IV.

 

Flexaret IV b

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz