Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Flexaret VII

Posledním přístrojem Flexaret,vyráběným přerovskou Meoptou byl model VII. Poprvé byl představen na brněnském veletrhu v roce 1966. Základem je předchozí model Flexaret VI,obohacený ovšem o značná vylepšení.Přístroj umožňoval s příslušnou sadou adaptérů krom formátů 60x60(plný formát) a 24x36 mm,použít i snímkové formáty 45x60 a 24x24mm.

Dále měl vypínatelné tříbodové zaostření pro blízké,střední a větší vzdálenosti a přibyla i možnost samostatného natažení závěrky bez posunu filmu pro vícenásobné expozice na jedno políčko filmu.Nová byla rovněž centrální závěrka Pentacon Prestor z NDR. Zajímavostí snad je,že přístroj vystavovaný na onom veletrhu,měl prý odnímatelný světlík.To však běžně vyráběné modely Flexaret VII neměli. Poslední série sedmiček mají navíc v hledáčku matnici s Fresnelovou čočkou.

Rád bych se vrátil k onomu vypínatelnému tříbodovému zaostřování.Toto vylepšení navrhl známý český fotograf Erich Einhorn,propagátor Flexaret a autor krom jiného,i zajímavých populárních knížek Fotografujeme zrcadlovkou Flexaret a Flexaret v praxi. O co šlo.Na kameře Flexaret VII,je na boční stěně vlevo(z pohledu fotografujícího) knoflík,kterým lze pro rychlé zaostření odhadem,zapnout zaskočení zaostřovací páčky ve třech polohách.A to na dvou metrech(pro bližší záběry),mezi třemi a čtyřmi metry(pro záběry na střední vzdálenost) a konečně nám zaostřovací páčka zaskočí mezi sedmi a dvaceti metry pro snímání na vzdálenosti větší.Přeostřovat na libovolnou vzdálenost lze však i při této zapnuté funkci.Pro rychlou práci s využitím hloubky ostrosti, byla tahle maličkost celkem užitečná.Pan Einhorn byl též autorem ještě dalšího vylepšení u jiného modelu Flexaret,ale o tom se zmíníme někdy příště.

Model VII se vyráběl od roku 1966 do roku 1970,kdy se výroba Flexaret(a nejen tohoto) zastavila.Příčinou byl naprostý nedostatek závěrek Prestor z NDR. Meopta se v závěru výroby snažila tento nedostatek řešit omezeným dovozem závěrek Prontor za devizy. Na základě toho vzniká nepatrně upravená verze označovaná v literatuře a mezi sběrateli jako Flexaret VIIa.Krom závěrky Prontor se odlišuje tím,že nemá možnost vícenásobné expozice.Já jsem ji však prozatím neviděl a tuto informaci čerpám z literatury.

Nabízí se otázka,proč se Flexaret neosazoval závěrkami tuzemské výroby.Avšak vývoj a výroba dříve používaných závěrek Metax byla zastavena právě pro to, že se spoléhalo na bezproblémový dovoz závěrek Prestor z NDR. Ale ona divná doba po roce 1968 ukázala,že na dříve uzavřené smlouvy z našimi "přáteli" nelze příliš spoléhat.Na dovoz z kapitalistické ciziny nebylo dostatečné množství deviz,a tak se modelem VII završuje jedna významná etapa výroby fotografických přístrojů v Československu.Že to byla a je škoda,víme všichni.

 

Flexaret VII

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz