Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Leningrad

Fotografické přístroje u kterých byl posuv filmu prováděn mechanickým motorem poháněným natažením pera již prakticky patří minulosti.Asi nejznámější kamery s takto řešeným přetáčením byli přístroje německé firmy Robot. Je jich spousta modelů a vyráběli se dlouhá léta.Přístroje Robot měli pérový motor většinou integrován do těla.Pero se natahovalo mohutným kolečkem a přístroj mohl dělat i poměrně rychlé série snímků.

Na podobném principu však existovali i přídavné motory pro přístroje,u kterých byl jinak posuv filmu prováděn ručně buď kolečkem nebo rychlopřevíjecí páčkou. To jsou například motory pro dálkoměrné přístroje Leica (MOOLY),nebo pérový motor pro kinofilmovou jednookou zrcadlovku Praktina IIa či Praktina FX.

Ani výrobcům z bývalého Sovětského svazu nebylo toto řešení cizí.Před lety se na našem trhu prodával docela zajímavý přístroj LOMO 135 BC.Jednalo se o jednoduchý kinofilmový přístroj s průhledovým hledáčkem a nekontrolovatelným zaostřováním.Byl vybaven centrální závěrkou,docela slušným pevným objektivem a právě pérovým posunem filmu.Na jedno plné natažení pera se mohlo exponovat asi 12 obrázků.Bohužel nepřesnosti při výrobě nezaručovali vždy stejný počet políček přetočených na jedno natáhnutí.

Teď se ale budeme věnovat jinému přístroji,též z bývalého Sovětského svazu. Dálkoměrný přístroj Leningrad patřil ve své době s cenou 900 rublů k nejdražším fotoaparátům domácí výroby na tamním trhu.

 

Leningrad

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz