Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Mikroma II
Mikroma II Mikroma II Mikroma II Mikroma II Mikroma II Mikroma II

Miniaturní přístroj Mikroma, výrobek Přerovské MEOPTY, v době svého vzniku značně předběhl vše, co se v obdobné oblasti ve světě vyrábělo. Pomineme-li subminiaturní přístroje MINOX, které patří k legendě, nic podobného tehdy prostě nebylo. Mikromě podobný japonský fotoaparát Ricoh 16 přišel na trh později. Ač se v některé odborné sběratelské literatuře uvádí, že Mikroma je kopií právě této kamerky. Ale pravda bude asi jiná.

Mikroma se vyráběla v několika typech. Byla to Mikroma I, Mikroma II, dále miniaturní stereopřístroj Stereo - Mikroma a tak trochu záhadný přístroj Mikronette.

Pak tu byla Mikroma určená pro policii (či špionáž?). Ta měla základní parametry stejné s Mikromou II, pouze byla celočerná a na čelní stěně měla sáňky pro nasazení miniaturního brilantního hledáčku. Ten pomáhal při fotografování z různých "krkolomných" pozic či při snaze o co nejméně nápadné pořízení snímku. Dále existují přístroje Mikroma specielně upravené pro mikroskopickou fotografii a fotografii endoskopickou.

Zastavme se ještě na chvilku u onoho pro mne trochu záhadného přístroje Mikronette. Na vlastní oči jsem ho nikdy neviděl. Je uveden v publikaci "Katalog přístrojů ZVS Meopta,k.p. Přerov."

Jeho fotografie spolu se stručným popisem je v této publikaci pod číslem 11. Mělo se jednat o přístroj na velký kotouč 16 mm jednostraně perforovaného filmu ve zvláštních kazetách. Použitá délka filmu umožňovala zhotovit 240 snímků formátu 11 x 14 mm. Posuv filmu byl pérový. Ostatní parametry jsou prakticky shodné s Mikromou II. Tento fotopřístroj se měl vyrábět v roce 1958. Nevím zda se nejednalo pouze o prototyp, ale zcela určitě jich nebylo vyrobeno mnoho.

Mikromy jsou mezi sběrateli doma i ve světě velice oblíbeny. Vyráběla se k nim i celá řada příslušenství. Od filtrů a předsádkových čoček, přes reprodukční stojan,až po zvláštní zvětšovací přístroj MIGNORET a promítačku diapozitivů 11 x 14 mm MIKROMAR.

Podrobněji si představíme přístroj Mikroma II.

 

Mikroma II

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz