Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Minolta CLE
Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE Minolta CLE

Když byl v roce 1975 představen profesionálním fotografům i fotoamatérům přístroj Olympus OM2, všichni jistě ocenili nejen jeho velikost,váhu a rozsáhlé příslušenství,ale hlavně zcela nový způsob měření osvitu.Jednalo se o měření světla přímo v rovině filmu.K tomu účelu bylo plátno závěrky ze strany přivrácené k objektivu potištěno nepravidelným černobílým rastrem.Byla spočítána průměrná odraznost filmové emulze a právě takovou měla tato plocha.Toto takzvané autodynamické měření osvitu tedy v případě krátkých expozičních dob měřilo světlo odražené od této plochy. Když byla doba osvitu delší,měřilo se přímo světlo odražené od emulze použitého filmového materiálu. Tím se celé měření velice zpřesnilo.

Ale tento nápad nepocházel přímo od firmy Olympus,ale patent byl zakoupen od Minolty.Ta ovšem tohoto technického řešení využila až v roce 1980 u svého dálkoměrného přístroje Minolta CLE. Jednalo se o kompaktní kameru s výměnnou optikou uchycenou bajonetem Leitz. Minolta ho ve své technické specifikaci tohoto přístroje označuje jako Leitz-Minolta CL bajonet.Bajonet měl třiceti stupňový úhel otočení a dala se tedy použít řada objektivů Leitz.Vyjímku tvoří samozřejmě odjektivy dlouhoohniskové a dále ultraširokoůhlé,které zasahují příliš hluboko do těla přístroje.Kamera Minolta CLE má tvar těla podobný přístroji Leica CL a to nám naznačuje,že právě Minolta pro Leitze dělala mnoho různých věcí.A samozřejmě naopak.O téhle zajímavé spolupráci se někdy příště jistě ještě zmíníme.

K Minoltě CLE se dělaly tři objetivy,systémový zábleskový přístroj a další drobné příslušenství, které se ale dalo použít i na jiné kamery Minolta. V případě filtrů samozřejmě i na jakýkoli jiný přístroj se stejným závitem k uchycení.

Teď si tedy tento bezesporu zajímavý fotoaparát představíme podrobněji.

 

Minolta CLE
Minolta auto CLE
Rokkor 2,8 / 28
Rokkor 2 / 40
Rokkor 4 / 90

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz