Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Nikon M-35 S

V minulých dobách,ještě před masovým rozvojem elektronického záznamu obrazu,vznikaly ve spoustě renomovaných firem zabývajících se výrobou fotopřístrojů,malé série speciálních kamer určených převážně pro technickou a vědeckou fotografii.Ve většině případů jsou takovéto přístroje postaveny na základě již existujících a vyráběných modelů pro komerční využití.Ale dochází i ke konstrukcím zcela ojedinělým a vysoce specializovaným.

Jednalo se o kamery určené pro spojení s mikroskopem či hvězdářským dalekohledem.Přístroje pro snímání z obrazovky osciloskopu či spojené s různým lékařským zařízením,například endoskopem. Dále sem můžeme zahrnout kamery pro fotogrammetrii,letecké snímkování,sledování dopravního provozu atd.

Přístroje v mnoha případech postrádají objektiv či hledáček,mají zvláštní způsob přetáčení filmu,používají speciální fotografické materiály,mají upraveno uchycení pro různé doplňkové přístroje a tak bychom mohli pokračovat dále.

Mezi nejznámější patří asi přístroje Robot s pérovým nebo elektrickým posunem filmu,určené právě např.pro sledování provozu na silnicích,kamery Leica MD a MDa (ta je postavena na bázi Leicy M 4) a Olympus Pen F micro.Zajímavé přístroje pro různé takové práce vyráběla japonská firma Miranda (Miranda Laborec)

Na Pražské Fotoburze se před delším časem objevil takový zajímavý přístroj značky Nikon.A právě ten si popíšeme trochu podrobněji.

Nikon M – 35 S

Setkal jsem se ještě s jednou verzí tohoto přístroje.Byl označen naprosto identicky,jen rychlopřevíjení páčka byla stejného typu jako na kamerách Nikkormat FT 3 či Nikon EL.Tedy mohutnější,v kombinaci kov a plast.Rovněž klička zpětného přetáčení filmu byla nikoli chromová,ale černá.

Podrobnější údaje o tomto bezesporu zajímavém přístroji se mi prozatím zjistit nepodařilo. Nezmiňují se o něm ani R.Hillebrand a Hans-Joachim Hauschild ve své jinak výborné knize Das Handbuch der Nikon – Fototechnik,ani F.Meisnitzer v knize Das grosse Nikon Buch.


email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz