Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > muzeum > Zorki 4
Zorki 4 Zorki 4 Zorki 4 Zorki 4 Zorki 4 Zorki 4 Zorki 4

Mnoho výrobců fotografických přístrojů se pokoušelo tu více,tu méně úspěšně kopírovat legendu na poli kinofilmových kamer,přístroje Leica.Za léta tak vznikla celá řada mnohdy pozoruhodných fotopřístrojů.Vzpomeňme například na dálkoměrné kamery Canon a na celou plejádu kamer z bývalého Sovětského svazu.

Kopie Leicy se tak stávají samostatnou kapitolou ve sběratelství. Je ovšem trochu nejasné, co lze vlastně považovat za kopie přístrojů Leica. Co je rozhodující pro zařazení určitého přístroje do této kategorie.Je to pouze uchycení výměnných objektivů na závitu M 39 x 1 (tedy pokud přístroj výměnné objektivy má) ? Nebo k tomuto musí mít dálkoměr? Či snad je krom jiného rozhodující i např.stejná základna dálkoměru atd. V jinak velice zajímavé knížce 300 Leica Copies,je dle mého soudu uvedeno mnoho kamer které se do této kategorie příliš nehodí.To ovšem nikterak neumenšuje užitečnost této publikace.

Zde se budeme věnovat jedné kameře vyrobené v bývalém Sovětském svazu.Přístroj Zorki 4 či Zorkij 4 není nikterak vzácná,či technicky zajímavá kamera.Ale je to poměrně typická kopie Leicy,byť samozřejmě nemá všechny její atributy.Asi nejblíže by měla k Leice III g.

Přístroj byl velice oblíbený a v Sovětském svazu se často dával jako dárek např.zasloužilým pracovníkům k různým jubileím.Exemplář který představíme, byl darován k padesátým narozeninám jakémusi plukovníkovi.

 

Zorki (Zorkij) 4

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz