Fotobuza PrahaPražská	fotoburzaAukceBazar on-lineiShopServis fotopřístrojůO	fotografii
rubriky
muzeum

kinematografie


hledání

 
hlavní stránka > o fotografii > Muzeum

| 11. 4. 2006

Mikroma černá (policejní)

Mikroma černá (Policejní)

Minule jsem se v našem povídání o přístrojích Mikroma zmiňoval, že existovala i verze v celočerném provedení pro potřeby policie. Na přední stěně měla sáňky pro nasazení malého brilantního hledáčku. Ten umožňoval nenápadné fotografování aniž by se fotografující musel dívat do průhledového hledáčku. (pokračování)

| 1. 11. 2005

Mikroma II

Mikroma II

Miniaturní přístroj Mikroma, výrobek Přerovské MEOPTY, v době svého vzniku značně předběhl vše, co se v obdobné oblasti ve světě vyrábělo. Pomineme-li subminiaturní přístroje MINOX, které patří k legendě, nic podobného tehdy prostě nebylo. Mikromě podobný japonský fotoaparát Ricoh 16 přišel na trh později. Ač se v některé odborné sběratelské literatuře uvádí, že Mikroma je kopií právě této kamerky. Ale pravda bude asi jiná. (pokračování)

| 1. 2. 2005

Rolleicord

Rolleicord

Legendární německý výrobce dvouokých zrcadlovek Rolleiflex (ale nejen jich) již od začátku masovější výroby fotopřístrojů chtěl dát šanci i běžným amatérům, kteří na dosti drahé kamery prostě buď neměli peníze, nebo se jim taková investice nevyplatila. Světlo světa tedy uzřely jednodušší a levnější Rolleicordy. Byla jich celá dlouhá řada a vyráběly se po mnoho let. (pokračování)

| 3. 1. 2005

Minolta CLE

Minolta CLE

Když byl v roce 1975 představen profesionálním fotografům i fotoamatérům přístroj Olympus OM2, všichni jistě ocenili nejen jeho velikost,váhu a rozsáhlé příslušenství,ale hlavně zcela nový způsob měření osvitu.Jednalo se o měření světla přímo v rovině filmu... (pokračování)

| 1. 12. 2004

Zorkij C (S)

Zorkij C (S)

Přístrojem velice podobným kameře Leica II, byl sovětský Zorkij C (S) Jednalo se kinofilmovou dálkoměrou kameru s výměnnou optikou na závitu M39x1. Závěrka byla vertikální plátěná,dálkoměr oddělený od vlastního hledáčku. (pokračování)

| 1. 11. 2004

Olympus 35 DC

Olympus 35 DC

V sedmdesátých a částečně i osmdesátých letech minulého století,vévodí amatérským fotopřístrojům hlavně přístroje dálkoměrné.Vzpomeňme třeba na Minolty Hi-Matic F a E,které se tehdy prodávají i na našem trhu. Byť jich byl (jako ostatně všeho) nedostatek. (pokračování)

| 1. 10. 2004

Mamiya 16 Super III

Mamiya 16 Super III

V tomto příspěvku se budeme věnovat jednomu zajímavému miniaturnímu přístroji. Tentokrát japonské výroby.Značka Mamiya je asi známa spíše profesionálními kamerami na střední formát.V minulosti ale tato firma vyráběla i přístroje kinofilmové a přístroje miniaturní na film 16 mm. (pokračování)

| 1. 9. 2004

Start (Cmapm)

Start (Cmapm)

Opět něco z luhů a hájů bývalého Sovětského svazu.Kinofilmová jednooká zrcadlovka Start(Cmapm) je již na první pohled inspirována německou Exaktou. Na přední stěnu vyvedená spoušť s mohutným knoflíkem,ovládání clony a objektivy uchycené na bajonetu (i když jiném než používala Exakta či Exa) svoji předlohu nezapřou. (pokračování)

| 1. 8. 2004

Minolta XE 7

Minolta XE 7

V roce 1975 byla fotografující veřejnosti představena kamera Minolta XE. Velice zajímavý přístroj se v mnoha směrech podobal o rok později uvedené Leice R 3. A to jak svým designem a rozmístěním ovládacích prvků,tak i téměř totožnými funkcemi. (pokračování)

| 19. 7. 2004

Zorki 4

Zorki 4

Mnoho výrobců fotografických přístrojů se pokoušelo tu více,tu méně úspěšně kopírovat legendu na poli kinofilmových kamer,přístroje Leica.Za léta tak vznikla celá řada mnohdy pozoruhodných fotopřístrojů.Vzpomeňme například na dálkoměrné kamery Canon a na celou plejádu kamer z bývalého Sovětského svazu. (pokračování)

| 31. 5. 2004

Alpa 11 a

Alpa 11 a

Švýcarsko je bezesporu proslulé výrobou špičkových hodinek a neméně špičkové čokolády. Ale též fotopřístroje vyráběné v této zemi jsou hodny superlativů, které jinak většinou provázejí hlavně přesné stroje na měření času. Snad pro to,že se jich vyrábělo málo a v našich krajích jsou vzácné, jsou málo známé. (pokračování)

| 2. 5. 2004

Orizont-3

Orizont-3

Laskavostí jednoho mého kolegy sběratele se mi dostal do ruky poměrně zajímavý fotografický přístroj.Zajímavý je hlavně tím,že pochází z Rumunska.Ano,i tato země vyráběla svého času něco málo fotopřístrojů.Tento se jmenuje Orizont-3. (pokračování)

| 4. 4. 2004

Nikon M-35 S

Nikon M-35 S

V minulých dobách,ještě před masovým rozvojem elektronického záznamu obrazu,vznikaly ve spoustě renomovaných firem zabývajících se výrobou fotopřístrojů,malé série speciálních kamer určených převážně pro technickou a vědeckou fotografii.Ve většině případů jsou takovéto přístroje postaveny na základě již existujících a vyráběných modelů pro komerční využití.Ale dochází i ke konstrukcím zcela ojedinělým a vysoce specializovaným. (pokračování)

| 1. 3. 2004

Leica AF – C 1

Leica AF – C 1

Před masovým nástupem amatérských fotopřístrojů vybavených transfokátorem, se výrobci snažili částečně eliminovat nevýhodu pevného objektivu nabídkou kamer s takzvaným "twin" objektivem.Optická soustava objektivu,byla uzpůsobena k zařazení jakéhosi vestavěného telekonvertoru. (pokračování)

| 30. 1. 2004

Pouva Start

Pouva Start

Jednoduché bakelitové přístroje se v minulosti těšily značné oblibě hlavně mezi dětmi a mládeží.Rodiče je mnohdy svým potomkům kupovali za dobré vysvědčení a oni tak mohli učinit své první fotografické krůčky. (pokračování)

| 2. 1. 2004

Canon 7

Není snad mezi fotoamatéry a profesionálními fotografy nikoho,kdo by neznal fotografické přístroje Canon. Jejich historie začala v červnu roku 1934 prvním modelem pojmenovaném Kwanon. (pokračování)

Z. | 29. 11. 2003

Spektareta

Spektareta

Z hlediska sběratelského,patří k nejcennějším československým fotopřístrojům kamery pro výtažkovou fotografii Spektareta a Coloreta. V dobách,kdy barevná fotografie nebyla zdaleka tak běžná a jednoduchá jako dnes,se převážně pro polygrafické účely používají právě přístroje,které mohou pořídit tři samostatné snímky (výtažky) přes modrý,zelený a červený filtr. (pokračování)

| 6. 11. 2003

Leningrad

Leningrad

Fotografické přístroje u kterých byl posuv filmu prováděn mechanickým motorem poháněným natažením pera již prakticky patří minulosti.Asi nejznámější kamery s takto řešeným přetáčením byli přístroje německé firmy Robot. Je jich spousta modelů a vyráběli se dlouhá léta.Přístroje Robot měli pérový motor většinou integrován do těla.Pero se natahovalo mohutným kolečkem a přístroj mohl dělat i poměrně rychlé série snímků. (pokračování)

| 1. 10. 2003

Leicaflex SL2 MOT

Jedním z dlouhé řady zajímavých fotopřístrojů od legendární firmy Leitz, je zrcadlovka Leicaflex SL 2 MOT. Ona písmenka MOT značí,že ke kameře je možno připojit motor pro posuv filmu. To v době kdy se tento přístroj vyráběl,nebylo běžné. (pokračování)

| 31. 8. 2003

Pentacon Super

Pentacon Super

Z produkce bývalé východoněmecké firmy Pentacon v Drážďanech,patří ke sběratelsky ceněným přístrojům kinofilmová zrcadlovka Pentacon Super. Stavebnicová konstrukce a zajímavé technické vlastnosti jakož i velké množství příslušenství pro různé obory fotografie,činili z tohoto modelu špičku mezi tehdy vyráběnými přístroji z východu. Své uplatnění našel dokonce i v sovětském kosmickém programu. (pokračování)

| 4. 8. 2003

Flexaret VII

Posledním přístrojem Flexaret,vyráběným přerovskou Meoptou byl model VII. Poprvé byl představen na brněnském veletrhu v roce 1966. Základem je předchozí model Flexaret VI,obohacený ovšem o značná vylepšení.Přístroj umožňoval s příslušnou sadou adaptérů krom formátů 60x60(plný formát) a 24x36 mm,použít i snímkové formáty 45x60 a 24x24mm. (pokračování)

| 3. 7. 2003

Flexaret IVb

Asi nejméně známým z řady dvouokých zrcadlovek Flexaret,je model IV b. Nutno ovšem říci,že toto označení je trochu matoucí.Meopta ho neužívala a tak ho můžeme vlastně najít pouze v již zmiňovaných knížkách Ericha Einhorna Fotografujeme zrcadlovkou Flexaret a Flexaret v praxi. V šestém čísle časopisu Jemná mechanika a optika z roku 1959 je uvedeno pouze to, že se vyrábí Flexaret IV s třemi spouštěmi.A o tu třetí právě jde. (pokračování)

| 13. 6. 2003

Leica I (model C)

První Leicou s výměnnými objektivy na závitu M 39 byla Leica I (model C) Začala se vyrábět v roce 1931 a doznala ve své době díky preciznímu zpracování a poměrně bohatému příslušenství značné obliby. (pokračování)

| 13. 6. 2003

Nová rubrika Muzeum

Je trochu smutným zjištěním,že prozatím neexistuje v českém jazyce žádná literatura specializující se na fotopřístroje z jejich sběratelského hlediska.V zahraničí není ničím vyjímečným vydávání katalogů,ceníků a časopisů, jak specializovaných na nejznámější značky,tak i na přístroje méně známé, které ale přesto mají řadu příznivců. (pokračování)

email: mail@fotoburzapraha.cz || vyrobilo studio WebWorks.cz